کار ، هنر و فعالیت در سالمندان

انتشار محتوا: ۳۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۳۲:۲۹ بعد از ظهر

فرخ خانم ، سالمند فعال  و در حال حاضر تنها زندگی می کند . فرزندان در نزدیکی مادر سکونت دارند و ارتباط خوبی با فرخ خانم دارند . ایشان از سن 13 سالگی تاکنون که 71 ساله هستند علاوه بر کارهای خانه داری ، همسر و فرزند داری ، خیاطی می کردند و از خیاطان با سلیقه شهر محسوب می شوند . در حال حاضر نیز با مشتریان محدودتری این کار را ادامه می دهند . در ادامه ضمن توضیحات کامل تر با نمونه هایی از هنر و خلاقیت ایشان آشنا می شوید .

 انجام فعالیت بخصوص در زمینه کارهای هنری مانند خیاطی ، علاوه بر درآمد شامل مزایای دیگری همچون : مهارت دستی، شناخت هنر انتخاب رنگ ها، تقارن ، تمرکز ، تداوم یادگیری و خلاقیت می باشد و یکی از روش های مناسب برای فعال ماندن افراد در دوران سالمندی است .

سازمان بهداشت جهانی سالمندی سالم را "روند توسعه و حفظ توانایی عملکردی که احساس سلامتی در سالمندی را ممکن میکند"  تعریف میکند .
کلمه فعال یا  active به معنی تداوم مشارکت در امور اجتماعی ، اقتصادی، فرهنگی ، معنوی و روابط شهروندی است نه فقط توانایی فعالیت جسمی یا مشارکت در نیروی کار .
افراد زیادی حتی بعد از بازنشستگی جنبه هایی از شغل خود را حفظ می کنند؛ کار به خودی خود میتواند حس مفید بودن و مولد بودن را در انسان ایجاد کند . کار به انسان این امکان را میدهد که خود را جزئی از جامعه ببیند. از نظر برخی روانشناسان ،کار خود علاج بخش برخی از بیماری ها ناراحتی های روانی است .
کار باعث : بروز استعداد ها، دستیابی به خود شکوفایی و در نهایت درآمد ناشی از کار ،برطرف کننده نیاز های اساسی انسان است.  
نوع کار در ایجاد شادکامی نقش دارد ولی در هر صورت انجام هر فعالیتی بهتر از بیکاری است .
سالمندان با ادامه فعالیت هایی که دوران جوانی داشتند ، البته  با توجه به شرایط سنی و در شرایط متعال تر به لحاظ مدت زمان، و میزان انرژی مصرفی در انجام کارهای فیزیکی و.... می توانند سلامت ، شادابی و مشارکت خود را در جامعه تداوم و حفظ نمایند .

این گزارش توسط همکاران شرکت مهراندیشان دوستدار سلامت ( رادیو سالمندان ) و با رضایت فرخ خانم تهیه و تنظیم شده است .

نمونه هایی از کار دست ایشان در ذیل مشاهده می گردد .

 

اطلاعات تمــاس:

آدرس: خراسان رضوی, گناباد, خیابان ناصرخسرو 15, مرکز رشد و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد
شماره تماس: 05191312331

مشــاهــده روی نقشــه
تمامی حقوق محفوظ و به پایکاه اینترنتی صدای سالمند (شرکت مهر اندیشان دوستدار سلامت) تعلق دارد.
طراحی و پشتیبانی: فناوری اطلاعات و ارتباطات زینوپارس
CopyRight 2021 Sedaye Salmand Co. All Right Recived.
Supported By: ZinoPars Co