پیام های بهداشتی و توصیه های کاربردی در مورد بهداشت خواب و نقش آن در پیشگیری از آلزایمر

انتشار محتوا: ۲۲ دی ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۰۷:۳۶ بعد از ظهر

خواب از ضروریات حیات است.انسانها به طور متوسط حدود یک سوم از دوران حیات خود را به خواب اختصاص  می دهند. خواب و استراحت نقش ترمیمی و حفاظتی دارد و در بازسازی قوای جسمی و هیجانی سهیم است . در سلسله پیام هایی که در ادامه آورده شده به نکاتی در این زمینه اشاره شده است .

خواب راحت و سبک باعث ایجاد سلامتی می‌شود و خمودگی و اضطراب را کاهش می‌دهد و باعث افزایش سازگاری فرد و تمرکز حواس بر فعالیت‌های روزمره می‌شود.
یکی از بهترین راه‌های رسیدن به آرامش در سالمندان، بهداشت خواب است. درواقع، بهداشت خواب، یادگیری مجموعه‌ای از عادت‌های شخصی هستند که کیفیت خواب را تعیین می‌کند . انسان‌ها حدود یک‌سوم از عمر خود را در خواب به سر می‌برند؛ اما آموزش‌های لازم برای خوابیدن مناسب را دریافت نمی‌کنند؛ درواقع به همان میزان اشتباهات و یا بی‌نظمی‌هایی که افراد در مورد تغذیه خود انجام می‌دهند، در رابطه با بهداشت خواب نیز صورت می‌گیرد؛ بنابراین افرادی که از بی‌خوابی شکایت دارند بایستی با اصول بهداشتی یک خواب مناسب و مفید آشنا شود. آموزش سالمندان در مورد تغییرات الگوی خواب که با افزایش سن به وجود می‌آید و همچنین رعایت بهداشت خواب ممکن است که در بسیاری از سالمندان در غلبه بر بی‌خوابی مفید باشد.

به منظور بهره گیری از مطالب علمی در زمینه سالمندی به گروه فضای مجازی ایتا بنیاد فرزانگان گناباد به آدرس b2n.ir/a19639  بپیوندید .در این گروه که به همت بنیاد فرزانگان و با نظارت متخصصین سلامت سالمندان اداره می شود ، نکات آموزشی و پیشگیرانه در مورد مسائل و چالش های دوران سالمندی بصورت فایل صوتی،تصویری و پیام های بهداشتی ارسال می شود . همچنین برنامه های مربوط به شهروندان سالمند شهرستان گناباد شامل کارگاه های آموزشی،اردو و جشن های این بنیاد توسط این کانال اطلاع رسانی می شود .

مهراندیشان دوستدار سلامت ( رادیو سالمندان )

 

اطلاعات تمــاس:

آدرس: خراسان رضوی, گناباد, خیابان ناصرخسرو 15, مرکز رشد و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد
شماره تماس: 05191312331

مشــاهــده روی نقشــه
تمامی حقوق محفوظ و به پایکاه اینترنتی صدای سالمند (شرکت مهر اندیشان دوستدار سلامت) تعلق دارد.
طراحی و پشتیبانی: فناوری اطلاعات و ارتباطات زینوپارس
CopyRight 2021 Sedaye Salmand Co. All Right Recived.
Supported By: ZinoPars Co